Tenké nástěnné televizory jsou už dnes téměř standardem, ale nástěnná akvária? Dokonce spousta skalních příznivců akvárií si jen těžko dovede představit, že akvárium může mít jinou podobu, než jen nádoba na stojanu. Tento relativně nový typ akvárií se nazývá jednoduše nástěnná akvária nebo akvária na stěnu a jak už název napovídá- jednoduše se připevní přímo ke stěně. V případě, že se jedná o tenší stěnu, nebo sádrokartonovou příčku, je nutno počítat s montáží do přídavné konstrukce, která může být uschovaná ve stěně, nebo být namontovaná přímo na ní.

nastenne-akvarium-akvarko-87-x-58-x-11-cmNástěnná akvária se liší především v rozměrech, ale obecně lze říci, že většina z nich není hlubší než 15 cm. Běžná výška nástěnných akvárií se pohybuje cca do 50 cm stejně jako jejich délka. Je ale možné najít i větší modely s délkami okolo 2 m. Taková nástěnná akvária už ale vyžadují velmi precizní zpracování všech kotevních bodů, stejně jako stěny, případně konstrukce samotné a to z důvodu celkové hmotnosti.

Pro koho jsou nástěnná akvária určená

Nástěnné akvárium není ideální volbou pro každého, protože má stejně jako jiná řešení své výhody, ale i nevýhody. Než si rozmyslíte nákup takového akvária, určitě celou záležitost dobře zvažte.

Výhody nástěnných akvárií

Akvárium na stěnu Vám zaručeně zajistí, že na něm hosté Vašeho domu či kanceláře budou moci oči nechat. Jsou ideální jak do domu nebo bytu, ale i do firem, bank, hotelů, lékařských ordinací a podobných míst, kde mají za úkol okouzlit, ale i navodit příjemnou atmosféru a přivést do prostoru přírodní prvek. Některá nástěnná akvária můžete instalovat i do příček mezi dvěma prostory tak, že je na ně vidět z obou stran. Výhodou je též možnost montáže do výše očí, takže je na něj výborný výhled. Navíc bez obav z převrhnutí.

Nevýhody nástěnných akvárií

I když mají nástěnná akvária velmi unikátní vzhled a spousta lidí si je téměř okamžitě zamiluje, je nutné počítat s tím, že i ony mají své nevýhody. Za prvé je třeba počítat s nutností kvalitního uchycení nádrže do stěny- styl a kvalita tohoto uchycení, stejně jako stěny samotné záleží na velikosti akvária. U menších modelů lze použít klasickou stěnu v kombinaci s hmoždinkami, nebo chemickými kotvami. Velké modely vyžadují velmi pevný materiál stěny, případně přídavnou podpěrnou konstrukci. Dále je nutno počítat s omezením velikosti ryb, jejichž délka by měla být alespoň o něco menší, než je hloubka nádrže.

Pokud jste se rozhodli pro nákup nástěnného akvária, pak si můžete z různých modelů vybrat na www.i-market.cz (nástěnná akvária najdete konkrétně na adrese www.i-market.cz/202-akvarium )

Foto: i-market.cz